Barion Pixel

TABU Szimpózium 2023

2023-ban az ArtColony Cered témája a TABU volt. A korábbi évekhez hasonlóan most sem volt méret és formai megkötés, az alkotásokhoz többféle alapanyagot kínáltunk fel. A művésztelep alkotói tematikája tehát a tabu fogalmának a látványa, látványképének megalkotása, bemutatása volt. Cered falu fellelhető tárgyai, személyei, fogalmaiból kiindulva olyan vizuális megállapítások létrehozása, amely globális szinten is érvényesek és alkalmasak a bemutásra és befogadásra.  

A TABU szó jelentése minden kultúrában eltérő, de általában egy tárgy, élőlény vagy fogalom szóba hozására vagy érintésére vonatkozó tilalom, egyes országokban még bizonyos látványnyok is ide tartoznak.

A tabuk keletkezésének a meghatározó okai vélhetőleg a félelem és az egyes események ok-okozati viszonyának az át nem látása. A legtöbb tabu témát az erkölcs, az illem, a társadalmi morál és a vallás „szolgáltatja“.

Vallási értelemben szentség; sérthetetlenség, tíltott dolog, melynek megszegésének következményei vannak.

Köznapi értelmben olyasmi, amiről nem illik beszélni, s általában több tényező együttállása kell, ahhoz, hogy valamilyen „ügy“ vagy téma tabuvá váljon: mintha egy hallgatólagos közmegegyezés szűrője nem engedné azt a felszínre jutni, verbalizálni, érinteni, látni.

Ezzel együtt a tabu több, mint kétértelmű dolog. A tiltás és tilalom alatt álló témák, tárgyak mindig kiváltanak egy alapvető kíváncsiságot is. A dolgok megismerésére irányuló vágy és energia nem tudja megtölteni szellemi terének a kívánt tartalommal. Mintha a tabu azzal tartaná fennt a saját jelelétének erőterét, hogy egyszerre létezik is meg nem is, mint a kiterjedés nélküli tér, betűk nélküli beszéd.

A 2023-as téma, a tabu jelensége iránti vizuális érdeklődés s megjelenítésére tett szándék nem csak annak valamilyen témájára vagy egy bizonyos tartalmára irányul, hanem a tabu fogalmának, szellemi kiterjedésének, magának a „tabuság“-nak a bemutatására.

A TABU, mint a 28. Nemzetközi Művésztelep alkotói tematikája azt a folyamatot és alkotói tevékenységet vizsgálja, amikor a Ceredre meghívott képzőművész a saját benyomása, gyűjtése alapján, megalkotja a szerinte legjellemzőbb látvány alapú, vagy más kiterjesztésben bemutatható, a témára jellemző, egyedi jelenség képét.

 A művészek alkotói tematikája ezáltal lehet, hogy a fellelt, meglévő vagy az általuk észlelt benyomások és alkotói személyiségük alapján új “TABUt” kreáljanak. A TABU létrehozásának a folyamata, keletkeztetése, annak leírása, összetevői, kihatása, vetületei stb, mind képezhetik a vizuális alkotói folyamat tartalmát.

A szimpózium további célja lehet, hogy választ kapjon arra a feltevésre: mennyire lehet a 21. század elején egy élő faluban elkülönített jelenléte és tere a nemzetközi művésztelepnek?

Hogyan válhat ez a falu és a falusiak mindennapi életének részévé? Miként lehet egy fizikailag és tartalmilag szeparált közösségi alkotótér transzparens a helyben lakóknak? Vannak-e – és ha igen milyen – mechanizmusok és formák erre vonatkozóan? A szimpózium keretében ezekre további ötleteket és ajánlásokat várunk a résztvevő alkotóktól.